Huulepulk

Kosmeetikatööstus on põhiliselt isereguleeruv, mis tähendab põhimõtteliselt, et kõik on lubatud. Tootjad võivad kosmeetikatoodete koostises kasutada peaaegu kõike, mis pähe tuleb. Paljud koostisosad ärritavad nahka, silmi ja kopse, samuti leidub neis “lubatud” kogustes kantserogeenseid ja mürgiseid kemikaale.

Pliid ei lisata tavaliselt pakendi koostiainete nimekirja, kuna see sisaldub loomulikul moel pigmentides. Uuringus, kus osales 400 brändi, leiti enamuse toodete koostisest pliid, sealhulgas nende brändide seast, mida turustati kui “looduslikke” (US FDA, 2012).

Kas võimud varjavad saasteaineid meie kosmeetikatoodetes? 2007 aasta uuringus avastati pliid 33st huulepulgast 20nes(Campaign for Safe Cosmetics, 2012). Järges uurimus, kus 400 huulepulgast suuremal osal leiti pliid, kusjuures mõned sisaldasid pliid kuni 7.19 miljondikosa(US FDA, 2012). Tootjad ei lisa pliid huulepulkadesse, pigem leidub seda pigmendis juba niikuinii. Kuna pliihulgale tootes puuduvad piirangud, pole meil aimugi, millise pliikogusega võime kokku puutuda. Pole olemas ohutut pliikogust. Plii põhjustab lastel õpi- ja käitumisprobleeme, hüperaktiivsust, IQ langust, unehäireid ja agressiivsust. Eriti mürgine on plii rasedatele, sest see tungib platsentasse ja võib kahjustada loote aju arengut.

  • Eelda, et kõik huulepulgad sisaldavad pliid, kui tootjal puudub vastupidist tõendav NATA tunnistus. Rasedad ja lapsed peaksid huulepulki vältima.

  • Vali taimsed huulebalsamid(kanep, jojoba, avokaado, looduslik mesilasvaha, kibuvitsamari ja võiseemnik).

 

Koostisained, mida vältida kosmeetikatoodetes

Ohtlikud ained tarbijatoodetes