Kosmeetika

Kosmeetikatööstus on isereguleeruv, mis tähendab, et põhimõtteliselt kõik on lubatud. Tootjad võivad kosmeetikatoodete koostises kasutada peaaegu kõike, mis pähe tuleb. Paljud koostisosad ärritavad nahka, silmi ja kopse, samuti leidub neis kantserogeenseid ja mürgiseid kemikaale “lubatud” kogustes.

Alusmeik: mineraalsed alusmeigitooteid peetakse loomulikumateks. Need peaksid kaitsma poore ummistumast ja võivad naha seisundit parandada, kuigi viimase väite suhtes ollakse skeptilised. Choice’i uuring 14 mineraalse meigitootega näitas, et lubatud positiivne mõju puudub ja mõned neist sisaldavad ohtlikke nanoosakesi (Choice, 2009). Maa seest kaevandatud mineraalid sisaldavad raskemetalle jt mürgiseid ühendeid, mille eemaldamine on keerukas protsess.

Lõhnaained põhjustavad sageli nahaärritust. Seoses ärisaladusega pole tootjad kohustatud avaldama nende sadade kemikaalide nimetusi ja andmeid, mis on parfüümide koostises. Ftalaadid on väga ohtlikud ühendid parfüümide koostises. Tegemist on suure ühendite grupiga.Ftalaate kasutatakse peamiselt plastiku pehmendajatena (plastifikaatorina), aga ka mitmete lubrikantide ja lahustite tootmisel, neid leidub nt kosmeetikavahendites, mänguasjades, värvides, liimides, pakendites, pestitsiidides ja põrandakatetes. Ftalaadid ei ole toodetes keemiliselt seotud ning selle tulemusena vabaneb neid ümbritsevasse keskkonda kas õhu või vee kaudu pidevalt. Ftalaadid on tuntud kui hormonaalsüsteemi talitust kahjustavad ained. Vähkkasvajate tekkimise soodustamine ei ole välistatud. DBP, DEHP ja BBP on tõestatult tõsiste arengudefektide põhjustajad katseloomadel, neil on seos enneaegse rindade arenguga tütarlastel ja viljatusegameestel (sperma kontsentratsiooni, koguse ja liikuvuse vähenemine, DNA kahjustused spermas). Di-(2-etüülheksüül)ftalaati on seostatud enneaegsete sünnituste, ning endokriinse süsteemi häiretega.Tolmus sisalduv DEHP võib esile kutsuda astmat väikelastel ning tolmus leiduvat BBzP seostatakse riniidi ning ekseemi esinemissageduse suurenemisega väikelastel. Üksikute ainete mõjud inimestele ei ole kergesti tuvastatavad, kuna puutume igapäevaselt kokku väga paljude erinevate ainete ja segudega. Ftalaatide mõjud on pikema ajalised ja hormonaalsüsteemi häirijatena võivad mõjud avalduda alles järgmistes põlvkondades. Lõhnaained hääletati Ameerika Deramtiidi Liidu poolt 2007. aasta allergeeniks (Eesti Keskkonnauuringute Keskuse Kesklabor. Prioriteetsete ohtlike ainete analüüs Halliste jões Abja-Paluoja piirkonnas reostusallika kindlaksmääramiseks ning reostuse lõpetamiseks. Aruanne. Tallinn, 2014, lk 8-9).

Väldi imporditud ilutooteid, mille koostis pole teada, sest vastasel korral puutud kokku teadmata hulga mürgiste raskemetallidega.

Ripsmetušš sisaldab paljusid ohtlikke kemikaale: pigmendid nagu süsimust (saadud petrooleumist), raudoksiid (maapõuest) ja ultramariinsinine (tseoliit), samuti mitmesuguseid vahasid, õlisid ja säilitusaineid. Uurimusega (Pack et al, 2008) tehti kindlaks, et 33% ripmetuššidest sisaldab baktereid, mis satuvad sinna silmade meikimise kaudu. Seetõttu pole soovitav ripsmetušši kauem kasutada kui kolm kuud.

Küünelakk. Kindlasti tunnevad kõik küünesalongi ja küünelakileti tugeva lõhna järgi alati ära. Hoian neist möödudes hinge kinni. Küünelakis leidub hulgaliselt toksiine. Tuntud kantserogeen formaliin toimib küünte tugevdajana, aga ärritab silmi, nahka ning kopse ja võib põhjustada astmat. Tolueen muudab lakikihi siledaks, kuid ärritab silmi, nina ja kurku, põhjustades peavalu, pearinglust ja kurnatust. DBP (dibutüül ftalaat) sekkub hormoonsüsteemi ja on seotud sünnidefektidega poisslastel, mistõttu on see aine Euroopa Liidus keelatud.Akrüülsetest küünetoodetest leitud metüülmetakrülaat (MMA)võib tekitada ville, peavalu, peapööritust, keskendusmihäireid, tundetust ja lihasnõrkust.

Nanoosakesed.Täpne mõju inimorganismile pole teada. Neid leidub alusmeigis puudris, huulepulgas, põsepunas, isepruunistuvas kreemis, päikesekaitsekreemis, lauvärvides, küünelakis jm. Nanoosakesed on potentsiaalselt ohtlikud ja võivad põhjustada põletikke ning kopsuhädasid.

Nahavalgendajad ja vananemisvastased kreemid

Kuigi elavhõbeda kasutamine isikliku hügieeni toodetes on keelatud, leidub seda siiski mõnesed Aasia, Mehhiko, Aafrika ja Kaug-Ida toodetes (US FDA, 2012). Kui näed paki peal sõnu „elavhõbedakloriid”(mercurous chloride), “kalomel” (kalomel), “elavhõbe” (mercuric, mercurio, or mercury)jne lõpeta kohe toote kasutamine.

Soovitusi meigitoodete kasutamiseks

Vaata siit, kas sinu kosmeetika on kasutajasõbralik: Environmental Working Group’s Skin Deep .

  • väldi lõhnaaineid

  • ära kasuta sama ripsmetušši üle kolme kuu

  • väldi puudrit ja spray’d, sest need võivad sisaldada nanoosakesi

  • Eelda, et kõik huulepulgad sisaldavad pliid, kui tootjal puudub vastupidist tõendav NATA tunnistus. Rasedad naised ja lapsed peaksid huulepulki vältima

  • Vali taimsed huulebalsamid (kanep, jojoba, avokaado, looduslik mesilasvaha, kibuvitsamari ja võiseemnik)

  • Importtoodetel kontrolli koostisainete nimekirja pakendil. Kui näed paki peal sõnu „elavhõbedakloriid”, “kalomel”, “elavhõbe” jne lõpeta kohe toote kasutamine