Kraanivesi

Kas teadsid?

Keev vesi tapab vaid need bakterid, mis hukkuvad 100 kraadi juures ning kloor aurab ära, veekvaliteet aga ei parane.

Ohud tervisele

  • Kloor. Kloori lisamine joogivette tekitab palju terviseriske. Kloor muudab vee happelisemaks (langetab vee pH-taset), mis viib raskemetallide nagu vask ja plii imendumiseni vette. Kloor tapab head bakterid meie seede- ja immuunsüsteemis. Kloor seob end orgaanilise ainega vees, näiteks leheprügiga jõgedes ja loob vähkitekitavat trihalometaani. Seetõttu on enamik Euroopa riike lõpetanud kloori lisamise vette.

  • Floor. 97% riikidest ei lisa floori vette kahel põhjusel: on ebaeetiline manustada rahvamassidele ainet, mille mõju on arstidel keeruline jälgida ja teiseks kahjustab floor hambaemaili, tekitab luuhõrenemise riski (luu enda kaltsium asendub flooriga, mis muudab luu nõrgemaks) ja luuvähki. Väide, et floor tugevdab hambaid, ei vasta tõele. Lääneriikide elanikel on hammaste seisukord halvenenud, sõltumata sellest, kas riigis flooritati vett või mitte. Vaata ka siia.

  • Alumiinium. Alumiiniumi ja Alzheimeri tõve vahel on seos, mida seni ei ole suudetud adekvaatselt seletada (Exley et al, 2006). Alzheimeri tõppe surnud patsientide ajudest on leitud suuri alumiiniumi koguseid (Perl and Brody, 1980). Kuumaveeboilerites on enamasti alumiiniumvarras, mis boileri eluiga pikendab. Ära kunagi joo ega kasuta toidu tegemisel kuuma vett otse kraanist, sest selles võib olla alumiinium ioone. Vee alumiiniumitaset ei reguleeri ükski institutsioon.

  • Plii. Pliid leidub metalltorude jootekohtades, messingist kraanides, tinast torudes (kasutati enne 1930ndaid) ja PVC-torudes. Uuringud näitavad, et plii põhjustab mitmeid tervise probleeme lastel: madal IQ, kuulmislangus, antisotsiaalne käitumine, õpiraskused, käitusmisraskused, ADHD, agressiivsus ja kriminaalsus (The Lead Group, 2010).

  • Kui kraanivesi muutub paari esimese sekundiga sinakasroheliseks, on see märk vasest torustikus. Teine märk on sini-roheline ring ümber vanni äravooluava. Väike kogus vaske võib põhjustada väsimust, ärrituvust, peavalu, lihaste- ja liigestevalu. Suurem kogus vaske võib tekitada kõhukrampe, pööritust, kõhulahtisust, maksa- ja neerukahjustusi (Agency for Toxic Substances and Disease Registry, 2004).

  • Pestitsiidid. Kuigi Euroopas on registreeritud tuhandeid kasutuselolevaid pestitsiide, kehtib kontrollikohustus kraanivees neist väga vähestele.

  • Facebook
  • Instagram

House Healing Solutions © 2020 | All Rights Reserved.