Pisikud

Meie kehas on rohkem baktereid kui rakke (üle 100 triljoni bakteri!)

Mikroorganisme on kujuteldamatult palju. Planeedil pole kohta, kus nad ei eksisteeriks.

Ühiskond peab loobuma hoiakust, et kõik pisikud on halvad, sest bakteriteta ei oleks meie planeedil elu. Vaadakem kasvõi probiootilisi baktereid inimese soolestikus: nad mitte ainult ei aita toitu seedida vaid hoiavad ka immuunsüsteemi korras ja kaitsevaid allergiate eest (70% meie immuunsüsteemist asub seedeelundkonnas). Miks ollakse siis bakterite suhtes nii paranoilised?

Juba aastakümneid tagasi alustasid mõned ettevõtted kampaaniat, kus sisendati et kõik bakterid on halvad. Tagamõte oli müüa tooteid. Vaadakem õhuvärskendajate, puhastusvahendite, antibakteriaalsete seepide jpm reklaame: need korrutavad sõnumit, et bakterid on ohtlikud. Oleme loonud nii steriilse keskkonna, et juba mitmed uued põlvkonnad ei puutu väikelapseeas kokku bakterite ega viirustega, mis tugevdaksid nende immunnsüsteemi (T1 abistaja-rakud). Kokkupuude ning harjumine bakterite ja viirustega ei lase teistel immuunsüsteemirakkudel (T2 abistaja-rakud) üle reageerida. Liigne puhtuse pidamine pidurdab organismi võimet toota T-rakke, mis viib allergiateni (Watts, 2004). Tekkinud olukorda nimetatakse hügieenihüpoteesiks. Kõrgem astma ja allergiate esinemissagedus arenenud maades võib olla seotud mürgiste keemiliste puhastusvahendite liigsekasutamisega. Pisikute tapmine tugevatoimelise ammoniaagi ja pleegitajatega loob “superbaktereid”, mutante, mis arenevad välja ellujäänud eriti tugevatest bakteritest. Need võivad kujutada veelgi suuremat ohtu tervisele. Ma ei kutsu oma kodu mitte  koristama, pigem soovitan üle vaadata oma puhastus meetodid ja –vahendid (rohkem infot pt 6 Tervekodu, tervepere).

Loomulikult on ka neid pisikuid, mida tuleb vältida, näiteks E-Coli (väljaheidetes) Salmonella (toores lihas, munas ja piimatoodetes), Listeria (pehmes juustus, piimatoodetes ja toortoidus). Hallitus on probleem vaid siis, kui kodus leidub niiskust.

Kuna pleegitajal on kõrge pH tase, ei sobi see hallituse eemaldajaks, toimides pigem hallituse kasvulavana.