Plastik

Kõik meie köögid alates ehitusmaterjalidest kuni köögiriistadeni on tulvil plastikut. Tuftsi ülikooli teadlased Ana Soto ja Carlos Sonnenschein avastasid 1987. aastal, et plastiktuubidest lekkivad keemilised ühendud põhjustavad rinnavähi rakkude kiiret kasvu (Soto et al, 1991). See oligi esimene kord, kui teadlased leidsid plastikust endokriinsüsteemi häirivaid kemikaale. Sellest ajast peale on tehtud plastiku tervisemõjudest hulgaliselt uurimusi. Uuritud on peamiselt PVC-d, polükarbonaatijapolüstüreeni, kuna neis leidub vastavalt DEHP-id, bisfenool-A-d (BPA) ja nonüülfenooli. Need võõröstrogeenid mõjutavad sigimisfunkstiooni, põhjustavad varast puberteeti, munandi- ja rinnavähki. Võivad rolli mängida ka rasvumise, suhkruhaiguse ja südamehaiguste juures (Environment California, 2007).

Pudeli põhja all on number, mis viitab pudeli keemilisele koostisele. Väldi numbrita plastikust pakendeid ja –pudeleid.

 Väldi järgmisi plastikuid:

# 1 polüetüleentereftaal (PET or PETE)on levinuim materjal, millest tehakse joogipudeleid ja puhastusvahendite pakendeid. Kuumuses või pestes tekivad kiiresti lagunemisprotsessid. See plastik ei ole mõeldud korduvkasutuseks. Kuna PET ei sisalda ftalaate ega pehmendajaid, võib neist põhjavette östrogeene lekkida(Wagner and Oehlmann, 2009; Pinto and Reali, 2009; Montuori et al, 2008). Need ftalaadid võivad tulla ka taaskasutatavatest PET-pakenditest, mida varem kasutati hügieenivahendite hoidmiseks, mis omakorda imbusid plastikusse ja mida ei saa veega maha pesta. Seetõttu pole soovitav hoida toiduaineid ega jooki plastikpakendites.

 

#3 Polüvinüül kloriid (PVC). Kasutatakse toidu pakendamisel, peamiselt toidukiledes, säilituskarpides, mahlapudelites, veetorudes ja mõnedes mänguasjades. Kuna painduvuse parandamiseks lisatakse sinna ftalaate (sh DEHP ja BBP), on see üks mürgisemaid plastikuid. See mõjub hävitavalt meeste viljakusele ja on kergestilekkiv, mistõttu on Euroopa Liit selle plastiku kasutamise mänguasjades ja kosmeetikas keelanud.

 

#6 Polüstüreen (PS) leiab kasutust alates ühekordsetest nõudest kuni take-away pakenditeni, jogurti- ja margariinipakendites, munarestides jne. Tõsiseks ohuks on osakeste, näiteks nonüülfenool kui endokriinse süsteemi lõhkuja ning benseen kui vähitekitaja sattumine toidu ja joogi sisse.

 

#7 Kõik teised plastikutüübid nagu BPA. Selles kategoorias on ohutuid ja ohtlikke plastikuid. Üks ohtlikke plastikuid on polükarbonaat (PC), mida kasutatakse lutipudelite, joogiveepudelite ja säilituskarpide valmistamisel, sest see sisaldab BPA-d (bisfenool-A). Väldi pudeleid nr 7, kui sa ei tea, millest need koosnevad ja kuidas tervisele mõjuvad.

Ohutumad plastikud

 

#2 Kõrge tihedusega polüetüleen(HDPE) on kõva plastik, mida kasutatakse veepudelites, piimapakkides, mahlapudelites, puhastusvahendites, šampoonides, margariinituubides, mõnedes mänguasjades ja poekottides. See on taaskasutatav ja stabiilsem kui enamik plastikuid, lekitamata endokriinset süsteemi häirivaid kemikaale põhjavette.

 

#4 Madala tihedusega polüetüleen(LDPE) on pehme, painduv ja kasutatakse prügikottides, poekottides, pudelites, millest pigistatakse toiduaineid (nt mett), toidukiledes, painduvates karbikaantes ja mõnedes spordijoogipudelites. Erinevalt HDPE-st ja LDPE-st ei ole see plastik korduvkasutatav, kujutades seega ohtu keskkonnale.

 

#5 Polüpropeen(PP) on jäikade mahutute nagu jäätise- ja jogurtipakendites koostises, samuti leidub seda joogikõrtes, siirupipudelites, mähkmetes, margariinituubides, mikrolaineahjus tehtavate toitude pakendites, ühekordsetes nõudes, kodustes veetorudes ja mõnedes joogipudelites. Kuigi seda plastikut peetakse ohutuks, ei ole see taaskasutatav.

Ära kunagi kuumuta toitu ega jooki plastikpakendis, sest nii satuvad pakendi mürgised osakesed toidu ja joogi sisse!

Kas BPA-vabad plastikud on ohutud?

 

Kuna kõik plastikud eraldavad kemikaale, eriti kuuma käes, ei ole siiski soovitav toiduaineid säilitada mitte ühestki plastikust pakendis.

Kas teadsid…

 

Hormoone häirivad kemikaalid, mida leidub PVC-s, polükarbonaadis ja polüstüreenis  peaksid olema keelatud, sest neid seostatakse varase puberteedi, rasvumise, suhkruhaiguse, spermadefektide ja viljatusega.

Kas mõned plastikust lutipudelid on ohutud? Kas ohutut plastikut on olemas?

Traditsiooniline klaasist lutipudel asendus 1980ndteks aastateks kaalult kergema ja purunematu plastikpudeliga. Plastikutüüpe eristatakse tootele märgitud koodiga. Näiteks number 1 kolmnurga sees joogiveepudelil näitab, et pudel on valmistatud polüetüleentereftaalist (PET). Enamus lutipudeleid (sh PES ja PC) on märgistamata ning kuuluvad number 7 alla. Plastikuga on seetõttu keeruline, et see sisaldab lisaaineid, millega parandatakse plastiku omadusi: muudetakse selle kuumataluvust, painduvust, tugevust jne. Lisaained ei kajastu pakendil. Järelikult võib plastikpudel olla tehtud paljudest kemikaalidest, kuid ametlikult märgitud kui üht ja ainukest tüüpi plastik (Sax, 2010). Kahjulike ühendite lekkimine sõltub sellest, kas pakendit on juba taaskasutatud, lisaainetest, temperatuurist, toote säilivusajast, happelisusest ja tootmismeetodist (Sax, 2010).

Kasvav avalik surve lutipudelite koostisele on sundinud tootjaid otsima sobivamaid lahendusi.Polüeetersulfoon (PES) on hea valik, sest see on BPA-vaba ja tugev ning stabiilne ka kõrgel temperatuuril. Samas on PES-polümeeridel kõrge klaasistumistemperatuur, mis tähendab, et nad jäävad lagunemiseni väga tugevaks (Dpt of Polymer Science, University of Southern Mississipi, 2005). Seetõttu lisatakse neisse aineid, mis muudavad pakendi omadusi. PES tekib monomeeri (difenool) ja bis (4-klorofenüül) sulfooni reaktsiooni tulemusel (Wikipedia, 2010). Bisfenool S on tootmises kõige levinum monomeer. Kuigi tegu ei ole BPA-ga puudub Bisfenool-S ohutuse kohta piisav tõestusmaterjal.

Ehitusbioloogia seisukohalt on klaasist lutipudelid kõige ohutumad. Need on taaskasutatavad ega lekita isegi päikesepaistel kahjulikke ühendeid piima sisse. Moodsaid klaaslutipudeleid on efektiivselt kasutatud alates 1910. aastast. Kuigi rinnaga toitmine on alati esimene valik, ei ole see erinevatel põhjustel igaühele võimalik. Kuni puudub piisav tõestusmaterjal praeguste plastikpudelite ohutuse kohta, soovitavad ehitusbioloogid klaasist lutipudeleid.