Toidu pakendamine

Alates riidest ja paberist (tselluloosist) vanasti kuni klaasi, metalli ja plastikuni tänapäeval on toidu pakendamine viimase 50 aasta jooksul läbinud suuri muudatusi. Pakendid, milles toitu säilitatakse, on muutunud õhemaks ja kergemini avatavaks. Paraku makstakse hüvede eest keskkonnakahjustuste ja inimeste tervisega hinnaga. Plastiku keskkonnamõjusid on põhjalikult dokumenteeritud, tänu millele on roheline mõtteviis viimasel ajal laiemalt levima hakanud. Üks õõvastav näide plastiku keskkonnamõjust on Vaikse ookeani põhjaosas hulpiv plastikusaar – tonnide kaupa plastikut, millel on laastav toime mereelustikule.

Probleemsed kemikaalid plastikus:

  1. Plastik, mille koostises on polüvinüülkloriid, polüstüreen ja polükarbonaat sisaldab endokriinseid häireid põhjustavaid kemikaale nagu ftalaadid ja bisfenool A. Loe lisa siit ja siit.

  2. Melamiin

  3. Pliiga joodetud konservikarbid

  4. Perfluoreeritud (PFOA) kemikaalid, mida kasutatakse küpsetuspaberis ja suuremas osas mittenakkuvates kööginõudes.

  5. Epoksüdeeritud sojaõli kasutatakse plastikpakendite õhukindlal sulgemisel

  6. Akrüülnitriilbutadieenstüreen – kasutatakse mõnedes veefiltrites ja pudelites

  7. Semikarbasiid

  8. Jpt

 

Vastu tulles tarbijatele on paljud ettevõtted asendanud BPA teiste (mittetestitud) kemikaalidega. Paljude koostises on aga bisfenool-S. Uurimused on näidanud, et see on endokriinsüsteemile veelgi ohtlikum kui BPA. Tarbijad peaksid nõudma tooteid, mis ei ohusta endokriinsüsteemi.